Cemal Süreya Kadıköy’de anılıyor!

cemal-sureyaKadıköy’de yine edebiyatseverlerin çok seveceği etkinlikler yapılıyor. Cemal Süreya’yı ölümünün 27. yılında anmak için anmak için Kadıköy Belediyesi tarafından üç farklı etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklerin ilki 7 Ocak Cumartesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan 1. Uluslararası Cemal Süreya Şiir Buluşması. Herkesin davetli olduğu bu ücretsiz etkinlikte yurtdışından şairler de davetli. Önce davetli şairler sonra da ülkemizden şairlerin şiirlerini okuyacak ve ardından bir sanatçımız Cemal Süreya şiirlerini seslendirecek. Etkinlik saat 14:00’de başlayacak. Etkinliğe katılacak yabancı konuklar, Romanya’dan Simona-Grazia Dima, Arnavutluk’tan Entela Kasi, Yunanistan’dan Elsa Korneti, Sırbistan’dan Middrag Jaksic, Mısır’dan Cihan Omar.

Bu buluşmanın bir diğer ayağı da 9 Ocak’ta saat 15:30’da Koşuyolu Mahalle Evi’nde yapılacak. Yine bütün şiirseverlere açık olan etkinlikte Romanya, Sırbistan, Arnavutluk, Mısır, Yunanistan ve Türkiye’den çok sayıda şair yer alacak. Yine 9 Ocak’ta Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon’da Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği geleneksel anma etkinliği yapılaqcak. Saat 19.30’da konuşmalar ve şiir okumalarıyla başlayacak olan etkinlikte Muammer Ketencoğlu ve arkadaşları bir müzik dinletisi verecek, şairin sevdiği ezgiler dostları ve şiir severlerle paylaşılacak.

Geçen yıl da Kadıköy Belediyesi tarafından Cemal Süreya’nın Caferağa Mahallesi, Cemal Süreya Sokak’ta yaşadığı evin önündeki kaldırım taşlarından bir bölümü üzerine şaire ait 5 ayrı şiirden alıntılar yazılmıştı.

1-uluslararasi-cemal-sureya-siir-bulusmasi 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here